وقتی که به شخصه اولین سایت جوملا خود را ساختم، تعداد سایت های روی وب که از جوملا قدرت می گرفتند بیشتر از هر سیستم مدیریت محتوای دیگری بود( حتی وردپرس ). در حالی که امروز وردپرس سهمی بیشتر از ۵ برابر جوملا  را در اختیار دارد.

دلیل این تغییر چه بود؟و آیا بازی برای جوملا به انتها رسیده است؟

دلایل این سقوط

به اعتقاد من این تغییر  ۳ دلیل مختلف داشته است:

۱ – مخاطب

هنگامی که من وارد حوضه توسعه وب شدم، از هردو سیستم مدیریت محتوا( وردپرس و جوملا ) استفاده می کردم اما پس از مدتی از پذیرش پروژه هایی که روی وردپرس بودند خودداری کردم چرا که وردپرس شالوده ای که جوملا برای ساخت وب سایت ارائه می کرد را نداشت. هر زمانی که من قسمتی از یک تابع عجیب را در وردپرس عوض می کردم، علاقه ام به این CMS کمتر می شد.

من یک توسعه دهنده بودم و وردپرس توسعه دهنده ها را هدف قرار نمی داد. اما برخلاف توسعه دهنده ها، بازاریاب ها عاشق وردپرس شدند چرا که هدف این سیستم مدیریت محتوا، همین اشخاص بود.

از نظر تکنیکی برنامه نویس ها سایت را می سازند. در واقعیت بازاریاب ها و تیم فروش سایت را می سازند و توسعه دهنده فقط کُد آن را می نویسد!( چه تضاد عجیبی )
برنامه نویس ها در سکوت جهان را می سازند و در همین هنگام تیم های فروش روی جهان ساخته شده می ایستند و آن را تصاحب می کنند ( نظر شخصی بنده! ).

وردپرس لشکری از تیم های تبلیغ کننده و بازاریاب داشت که سال ها روی این پلتفرم مانور می دادند و باعث موفقیت این پلتفرم شدند، به همین دلیل است که ما افرادی را می بینیم که اعتقاد دارند وردپرس بهترین سیستم مدیریت محتوا است ولی دلیل آن را نمی دانند.

۲ –  پیدا نکردن جایگاه دقیق

برای هر موقعیتی فقط یک برنده وجود دارد. برای مثال در یک موقعیت خاص ما سریع ترین، امن ترین ، ارزان ترین و … را داریم.
جوملا موقعیت دقیقی نداشت و برای سال ها در حد وسط مانده بود برای مثال جوملا نه به آسانی وردپرس بود و نه به سختی دروپال.
من فکر نمی کنم هیچ موقعیتی بدتر از حد وسط وجود داشته باشد و این مورد را نشان می دهد که شما در هیچ چیزی خوب نیستید.
در نظر بگیرید موقعیت یابی در هر سیستمی اهمیت ویژه ای دارد چرا که باعث می شود مخاطب بتواند از بین چندین گزینه، مورد دلخواه خود را پیدا کرد.

۳ – سیاست ها

جوملا  توسط جامعه خودش هدایت می شود که خود این موضوع مزایا و همچنین مشکلاتی را در پی دارد. شاید بتوان یکی از مشکلاتی که برای جوملا پیش آمد را بازی قدرت بدانیم ( مثل هر جامعه دیگری). بعضی از مشارکت کننده ها با این پروژه مانند  بازی تاج و تخت رفتار کردند  و طی تکنیک هایی کسانی که با عقیده آن ها مخالف بودند را حذف می کردند. به شخصه تعداد بسیاری زیادی از افراد با استعداد و باهوشی را دیدم که پس از این که تحت تاثیر این بازی های قدرت قرار گرفتند، از جوملا برای همیشه خداحافظی کردند.
این اشخاص همان کسانی بودند که جوملا را زنده نگه می داشتند و با رفتن آنان جوملا ضربه ی بسیار بزرگی خورد.

ضعیف شده ولی همچنان زنده

جوملا مطمئنا به اندازه چند سال پیش محبوب نیست ولی این دلیل بر مرگ جوملا نیست.

اولین چیزی که شما باید به آن توجه داشته باشید این مورد هست که برای مشتری شما اهمیت ندارد که از چه سیستم مدیریت محتوایی استفاده می کنید.
آن ها هدف های مشخصی دارند و شما می توانید اصلا از هیچ سیستم مدیریت محتوایی استفاده نکنید ولی نیازهای مشتری را برطرف کنید.
همچنین جوملا هنوز هم بازار بسیار بزرگی دارد و پروژه های بسیاری را می توان در آن پیدا کرد.

قیام جوملا

طبق آمار وردپرس حدود ۵۵ درصد سهم بازار CMS ها را در دست دارد، جوملا  حدود ۸ درصد و بقیه این بازار در دست سیستم های مدیریت محتوای دیگر است و این خود نشان دهنده امکان رشد و پیشرفت حتی برای دیگر CMS ها است.

جوملا اگر بتواند مشکلات پیش روی خود را حل کند و روی جامعه اش کنترل بیشتری داشته باشد، شانس این را دارد که بتواند دوباره جایگاه خود را پیدا کند. جایگاهی که روزی متعلق به او و اکنون متعلق به وردپرس است.

دیگر مطالب

نظر بدهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. || Required fields are marked *