اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ورود

اکنون ثبت نام کنید

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.Morbi adipiscing gravdio, sit amet suscipit risus ultrices eu.Fusce viverra neque at purus laoreet consequa.Vivamus vulputate posuere nisl quis consequat.

۱۰ کتابی که قبل از مرگ باید بخوانید

۱۰ کتابی که قبل از مرگ باید بخوانید

اگر شما عاشق کتاب خواندن باشید، قطعا همیشه در جستجوی کتاب‌های تازه‌ای هستید تا به وسیله آن‌ها اشتیاق خود را تسکین بخشید. خواندن کتاب‌های زیر نه تنها یک باید است، بلکه اگر تنها شانس خواندن ۱۰ کتاب را در زندگی خود داشته باشید، این کتاب‌ها گزینه مناسبی هستند.

چگونه به کتاب خواندن علاقه‌مند شویم

برادران کارامازوف – فئودور داستایفسکی

برادران کارامازوف

این کتاب، به عنوان یکی از بهترین‌های نوشته شده در طول تاریخ شناخته می‌شود و بدون شک زندگی شما را تغییر خواهد داد. داستان، زندگی شخصی با نام کارامازوف را بیان می‌کند که ۳ پسر دارد. هر یک از فرزندان او یکی از جنبه‌های شخصیت را نشان می‌دهد.

داستایفسکی در این شاهکار با عظمتش مانند سفینه نوح از هر طبقه‌ای در هر سن و سال و هر خصوصیات ذاتی، نمونه‌ای آورده است. خیلی افراد “برادران کارامازوف” را وصیت‌نامه‌ی داستایفسکی به ملت روس دانسته‌اند، اما بی شک این وصیت نامه برای همه ملت‌های جهان است.

کشتن مرغ مقلد – هارپر لی

کشتن مرغ مقلد

کتابی جذاب در مورد عدالت و قضاوت. می‌توان گفت که این کتاب یکی از درخشان ترین کتاب‌های نوشته شده است که زشتی نژادپرستی را به نمایش می‌گذارد. کشتن مرغ مقلد بر روی ذات ما در تشخیص خوبی از بدی تمرکز می‌کند و آن را متفاوت از تقلید کورکورانه از قانون می‌داند.

این کتاب به نحوی نوشته شده است که هر شخصی می‌تواند برداشت متفاوتی از آن داشته باشد. کشتن مرغ مقلد مقاومتی است در برابر همه بی عدالتی و ظلم‌های بی انتهایی که در این دنیا وجود دارد.

کتابهایی که باید بخوانید (معرفی ۵ کتاب در زمینه رشد فردی)

موش ها و آدم ها – جان استاینبک

موش ها و آدم ها

کتاب “Of Mice and Men” که در فارسی با نام موش‌ها و آدم‌ها شناخته می‌شود، زندگی دو دوست از طبقه کارگر و آرزوهای آنان را نشان می‌دهد.

تنهایی، وابستگی و رویاهایی که همیشه در جستجوی آنان هستید اما در واقعیت دست نیافتنی هستند، در کتاب مذکور با سبکی خاص بیان شده‌اند. برخی این کتاب را دلسرد کننده می‌نامند، با این حال قدرت کلمات این کتاب و ارزشی که به دوستی می‌دهد؛ موش‌ها و آدم‌ها را در سطحی متفاوت از دیگر کتاب‌ها قرار داده است.

جرج لوکاچ، منتقد مجار، اعتقاد داشت که ارزش یک رمان را توانایی آن در بازتاب واقعیت‌ها نشان می‌دهد. اگر به این شکل به موش‌ها و آدم‌ها نگاه شود، این کتاب؛ اثری است بسیاری ارزشمند.

با توجه به ارزش بسیار زیاد این اثر، پیشنهاد می‌شود که ترجمه زنده‌یاد “پرویز داریوش” را مطالعه نمایید. هر چند “سروش حبیبی” نیز در ترجمه این کتاب بسیار خوب عمل کرده است.


سالار مگس ها – ویلیام گلدینگ

سالار مگس ها

در این رمان تعدادی کودک در اثر سقوط هواپیما در جزیره‌ای گیر میفتند و بدون سرپرست مجبور به اداره ساختارهای زندگی خود می‌شوند.

تم اصلی این کتاب به ذات وحشی ما اشاره دارد. این که در اعماق وجود همه ما شیطانی مطلق خوابیده است. سالار مگس‌ها را می‌توان رمانی تمثیلی دانست که در آن شخصیت‌ها و وقایع، هدفی بزرگتر از خود را نمایش می‌دهند. برای مثال جزیره نماد دنیا است.

ویلیام گلدینگ این کتاب را پس از جنگ جهانی دوم که در آن ۶ میلیون یهودی توسط نازی‌ها قتل عام شدند و آمریکا دو بمب اتمی را بر سر ژاپن انداخت، نوشته است. بنابراین زمینه تاریک این کتاب کاملا قابل درک است.

۷ قانون زندگی از کتاب جُردن پیترسون

بیگانه – آلبر کامو

غریبه

بیگانه داستان مردی با نام “مرسو” را روایت می‌کند که مادر خود را به تازگی از دست داده، با این حال هیچ تاثر و احساس خاصی را از خود نشان نمی‌دهد.

این کتاب سوالاتی جدی را در مورد مرگ، جامعه، عدالت و مذهب در ذهن ایجاد می‌کند. در ظاهر بیگانه شاید کتابی ساده به نظر بیاید اما در واقعیت بسیار پر محتوا است و معانی متفاوتی در خود جای داده


کنت مونت کریستو – الکساندر دوما

کنت مونت کریستو

رمان با شخصیت ادموند دانته شروع و روی زندگی او، عشق و خیانت جلو می‌رود. داستان اوایل قرن ۱۹ و اکثرا در پاریس و ایتالیا ر خ می‌دهد و وقایعی تاریخی مختلفی به داستان شکل می‌دهند.

کنت مونت کریستو قدرت تاریک حسادت و خیانت را به زیبایی بیان می‌کند.  این کتاب شخصیتی را نشان می‌دهد که فکر می‌کند انتقام در نهایت باعث آرامش او خواهد شد و این موضوع تنها دلیل زندگی او است.

خوشه های خشم – جان استاینبک

خوشه های خشم

کتابی که به روایت سفر اجباری خانواده‌ای تهی دست آمریکایی می‌پردازد که در جستجوی زندگی بهتری هستند.

خوشه های خشم کتابی است که نهایت درماندگی در شرایط مختلف را نشان می‌دهد. شرایطی که به جز خود تکیه‌گاه دیگری ندارید و تنها امید به آینده‌ای بهتر است که شما را زنده نگه می‌دارد. این رمان نشان می‌دهد که به راستی هیچ مرزی برای طمع وجود ندارد و حرص ثروت با انسانیت در تضاد است.


مورد عجیب دکتر جکیل و مستر هاید – رابرت لوییس استیونسن

مورد عجیب دکتر جکیل و مستر هاید

تقابل فرشته و شیطان، خوبی و بدی، نور و تاریکی. “استیونسن” در این کتاب به بیان تضاد همیشگی بین شر و خیر می‌پردازد.

نویسنده سعی دارد به جدا نبودن شر و خیر از یکدیگر بپردازد و اعتقاد دارد که وجود انسان، به معنی وجود پلیدی و نیکی با یکدیگر است. به بیانی دیگر کتاب “مورد عجیب دکتر جکیل و مستر هاید” به واهی بودن آرزوی جدا کردن خیر و شر از یکدیگر می‌پردازد.

سرخ و سیاه – استاندال

سرخ و سیاه

سرخ و سیاه داستان “آنتوان برته”، جوانی با هوش بالا، که در خانواده‌ای فرانسوی به دنیا آمده است را بیان می‌کند.

این رمان نهایت نبوغ و قدرت آفرینندگی ادبی را نشان می‌دهد. در مورد معنی سرخ و سیاه بسیار سخن گفته شده است، با این حال واضح‌ترین اشاره این نام به دو قدرت آن زمان، یعنی کشیش‌ها و نظامیان است.

“استاندال” تضاد عشق و عقل را، و مشکلاتی که با تکیه کردن به هرکدام از آن‌ها ایجاد خواهد شد را صریحا به قلم آورده است.


بوف کور – صادق هدایت

بوف کور

داستانی که به سبک فراواقع‌گرایی یا سورئالیسم نوشته شده و در آن راوی دچار توهم و پندارهای روانی است. “هدایت” در این کتاب پیچیدگی‌هایی را وارد کرده است که شاید تنها با یکبار خواندن، قابل درک نباشند.

هنری میلر، نویسنده آمریکایی، درباره بوف کور گفته است: “بوف کور کتابی است که من آرزو دارم روزی نظیر آن را بنویسم. مانند این داستان را در هیچ زبانی ندیده‌ام، آن را واقعا دوست دارم”.

۱۰ تکنیک فوق‌العاده برای یادگیری سریع و موثر

درباره مدیریت

نظرات ( ۱۲ )

 1. لیست خوبی بود ممنونم.
  این لینک هم کتاب‌های خیلی خوبی رو معرفی کرده، حتما بخونید: https://blog.netnazar.com/2020/04/10/%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%88%d9%81-%d8%af%d9%86%db%8c%d8%a7/

 2. زوربای یونانی بهترین کتابی بود که خوندم .

 3. بوف کور واقعا یه شاهکار بود

 4. ممنون از لیست کتاباتون.آثار کلاسیک در لیست بندی بیشتر معرفی می شوند.بد نیست از اثار نوین هم نام برده بشه.
  خیلی ممنون از شما

 5. کتاب های جالبی بودن کتاب برادران کارامازوف جلد یک اثر فئودور داستایفسکی رو دانلود کردم تا بخونم:)
  لطفا کتاب های بیشتری رو معرفی کنید ممنون

 6. ممنونم از پیشنهادات خیلی خوبتون

 7. سلام

  کتاب هایی که معرفی کردید از کتاب های موفق و بی نظیر هستند .

 8. با سلام ممنون از سایت خوب شما بسیار عالی بود

 9. جالب اینجاست که اکثر لیست کتاب هایی که به عنوان رمان ها و یا کتاب هایی که قبل از مرگ باید خواند وقتی ارائه می شه نقطه اشتراک همشون آثار کلاسیک هست – در واقع وقتی که آثار کلاسیک را مطالعه می کنیم ، در واقع در حال خواندن کتاب هایی هستیم که نقشی اساسی در شکل گیری چگونگی نوشتن و خواندن ما در عصر حاضر دارند.
  واضح است که کتاب ها در فضایی ایزوله یا خلاء-مانند نوشته و خوانده نمی شوند. میراث و تجربه ی چند صد ساله ی بشر در نگارش و خلق آثار ادبی، تأثیر شگرفی بر نوع کار نویسندگان و شیوه ی تعامل مخاطبین با کتاب ها دارند.

  چه از این موضوع آگاه باشیم و چه نباشیم، خواندن یک کتاب هیچ وقت تجربه ای جدا از گذشته نیست بلکه بخشی از میراث ادبی نوع بشر است.

 10. مورد عجیب دکتر جکیل و مستر هاید ، انتخاب جالبی ه .

ارسال یک پاسخ